Ferace Giymenin Amacı
Ferace Giymenin Amacı
19 Haziran 2019

Ferace olarak bilinen kıyafetin tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Eskiden sadece kadınların giydiği bir kıyafet olmadığı bilinmektedir. Dervişlerin giydiği ve bedenlerine göre oldukça bol görünen hırkalara da ferace denirdi. Kadınların giydiği feraceler ise bundan biraz farklıydı. Arka kısmı bol, yakasız, ayak bileğine kadar inen manto benzeri bir kıyafettir.

 

 Ferace neden tercih edilir?

 

 Bilindiği üzere Müslüman bir kadın örtünmelidir. Bununla ilgili yazılı kaynaklar nettir. Son yıllarda gelişen tesettür giyim modasının ise bu kaynaklara göre olmadığı tartışılmaktadır. İslam dinine göre kadınlar toplum içinde belirgin olmamalıdır. Bunun içinde vücutlarını kapatan, bol ve koyu renkli kıyafetleri giymelidirler. Toplum içine girdikleri kısıtlı sürelerde kimsenin dikkatini çekmeden bir gölge gibi görünüp kaybolmaları gerekir.

 

 Günümüzde tesettür giyim anlayışı klasik Müslüman kadın tasvirine ters düşmektedir. Rengarenk giyinen örtülü kadınlar toplumda baskı görmektedir. Belli bir ahenk içinde olmaları ve vücut hatları belli olmasa da dikkat çekmeleri özellikle erkekler tarafından kötü algılanmaktadır.

 

 Kadının toplum baskısına olan direnci her dönemde zordur. Ve feraceler, ahenk içinde giyinen bir kadının saklanması için alternatif oluşturmaktadır. Giydikleri kıyafet ne olursa olsun evlerinin dışına çıkarken ferace giyer, eşarplarını bağlarlarsa huzur içinde dolaşabilirler.

 

 Tesettür giyimde feracenin yeri

 

 Tesettür giyim, kadınların ihtiyaçlarına göre onlarca çeşidi bünyesinde bulundurur. Dini inanışların ön plana çıktığı başlıca platformlardan biri olan giyim sektörü bu konuda da çözüm yolları bulmayı amaçlar. Yaşadığı toplumun tepkilerine göre giyinme zorunluluğu olan kadınlar feraceyi bir bakıma kaçış olarak kullanırlar. İçerisinde detay bulundurmayan tek parça ve koyu renk olan bu kıyafet erkek egemen toplumlarda kadınlara özgürlük sağlar.

 

 Yaklaşık yüzyıl önce kadınlar toplum içine çıkarken kara çarşaf giyerdi. İşte feracenin kullanımı biraz kara çarşafa benzemektedir. Fakat ferace kara çarşafa oranla daha modern bir görüntü sergilemektedir. Hala kara çarşaf giyen kadınların sayısı fazladır. Bir o kadarda çarşaftan daha rahat etmelerini sağladığı için feraceyi tercih eden kadın vardır.

 

 Ferace satın almak

 

 Tüm diğer giyim malzemeleri gibi feracelerde çoğu giyim mağazasından satın alınabilmektedir. Tesettür giyim için ayrıca mağazalar olduğu gibi tesettür dışındaki kıyafetleri de tesettür kıyafetlerle beraber satan birçok mağaza vardır. Ayrıca sanal alışveriş kanallarında da kolayca bulunur ve satın alınabilirler.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.